EksperciWypraw ze Sztuką
Eksperci Wypraw z... to specjaliści i pasjonaci w swoich dziedzinach.Przygotowując program każdej Wyprawy, wybierają wydarzenia wyjątkowe i niepowtarzalne, a pasjonujące wykłady prowadzone w czasie podróży rozpalają wyobraźnię i apetyt na to, co przed nami.Dlatego też, każda z naszych Wypraw jest autorska i unikalna.








Jestem historyczką sztuki po Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim i edukację historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pracuję jako nauczycielka przedmiotu w Wielokulturowym Liceum Plastycznym im Jacka Kuronia w Warszawie. W swojej pracy łączę edukację muzealną z zajęciami lekcyjnym w szkole. Organizuję wycieczki z zakresu historii sztuki dla z młodzieży maturalnej. Trasy obejmują zabytki polskie jaki i europejskie. Jestem także wykładowczynią w Muzeum Narodowym w Warszawie i Stołecznym Centrum Edukacji Muzealnej. Pasjonuję się zarówno sztuką i architekturą polską jak i architekturą modernistyczną XX wieku.
Serdecznie zapraszam na Wyprawy z architekturą.

Z wykształcenia jestem psychologiem i muzykologiem, z zamiłowania zaś publicystą muzycznym.
Potrzeba dzielenia się wiedzą o muzyce doprowadziła mnie do napisania ponad 500 tekstów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych na łamach „Muzyki”, „Ruchu Muzycznego”, „Przeglądu Muzykologicznego”, „Res Facta Nova”, „Kwartalnika Młodych Muzykologów”, „Presto”, a także na blogu Klasyczna płytoteka, którego prowadzenie od lipca 2016 roku daje mi wielką satysfakcję. Napisałem także cztery książki poświęcone historii muzyki, które opublikowane zostały przez wydawnictwo SBM. Swoją pracę doktorską poświęciłem biografii i recepcji twórczości kompozytora Eugeniusza Morawskiego.
Wolne chwile spędzam w górach: Beskidach, Bieszczadach, Pieninach i Tatrach.
Wyprawy z muzyką klasyczną to koleje przedsięwzięcie, w który postanowiłem się zaangażować. Lubię jeździć na koncerty w różne miejsca, dzielić się z innymi zapaleńcami doświadczeniami z tych wyjazdów. Jeśli mógłbym zaś przy okazji podróżować z ludźmi, którzy dzielą ze mną tę pasję – to brzmi to dla mnie jak świetny pomysł!
Zobacz wyprawy z tym ekspertemStrona eksperta:
FB Klasyczna płytoteka Klasyczna płytoteka
Jestem pasjonatką historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuję się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej.
Ukończyłam także wydział ogrodniczy warszawskiej SGGW. Moją drugą pasją jest świat roślin, do którego często odwołuję się w czasie prowadzonych wykładów z historii sztuki, m.in. w serii wykładów: W ogrodzie sztuki, tematycznie związanych z ogrodami i historią ilustracji botanicznej dla Fundacji Art Transfer.
Swoimi roślinnymi fascynacjami dzielę się także prowadząc warsztaty tematyczne i oprowadzania w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzę warsztaty, spotkania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także osobom z niepełnosprawnością i dzieciom.
Współpracowałam również z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali, prowadziłam dla warszawskiej Zachęty oprowadzania botaniczne do wystawy Rhizopolis Joanny Rajkowskiej w 2021.
Podsumowując, działam na wielu polach: jako arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz od 2013 współpracowniczka Fundacji Art Transfer.

Muzyka towarzyszy mi od zawsze. Fortepian to moja największa pasja.
Rozwijam się i kształcę niezmiennie od 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, w klasie fortepianu. Od wielu lat dzielę się też swoją pasją nauczając innych – nie tylko gry na instrumentach klawiszowych, ale także audycji muzycznych, teorii muzyki, kształcenia słuchu czy rytmiki. Uwielbiam działać wśród ludzi i dzielić się z nimi moją wiedzą i doświadczeniem.
Moje kwalifikacje potwierdza dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Mam międzynarodowe uprawnienia do nauczania gry na fortepianie w oparciu o metodę Suzuki.
Poza muzyką fortepianową fascynuje mnie równie mocno opera i balet. Język ciała, obraz emocji wypływających z głosu, ruchu i muzyki, to osobna opowieść, do której Państwa serdecznie zapraszam.

Na co dzień pracuję jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie. Jestem kuratorką wystawy „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii” (2021: MNW), współkuratorką: „W warsztacie niderlandzkiego mistrza…” (2017: MNW); „With a Curious Eye. Mannerist Painting from the National Museum in Warsaw” (2017: Tallin, Estonia); „Cranach. Natura i sacrum” (2021: MNW). Należę do międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiadam w panelu doradczym ds. wykluczeń. Jestem autorką katalogów wystaw oraz artykułów naukowych. Przygotowuję rozprawę doktorską „Modyfikacje w niderlandzkich portretach donatorskich XV i 1. poł. XVI wieku. Antropologia sprawczości i obecności” pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby.
Zajmuję się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzę blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce” www.otulinaosztuce.pl oraz podcast „Otulina o sztuce” https://spoti.fi/3qy5Fki. Współpracuję z Instytutem Historii Sztuki UW, Uniwersytetem Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego oraz portalem Notes from Poland https://notesfrompoland.com.
Zapraszam na Wyprawy ze Sztuką.

Choć z wykształcenia jestem filozofem i socjologiem. Od zawsze moją pasją była muzyka, szczególnie wokalna. Wiele lat zdobywałem i szlifowałem zdolności krytycznej analizy muzyki. Byłem prelegentem na międzynarodowych konferencjach naukowych, uczyłem studentów o historii opery.
Lubię się dzielić muzyczną wiedzą w sposób nieformalny przy drinku, ale także bardziej formalnie pisząc o muzyce. Od ponad dwudziestu lat recenzuję opery, koncerty wokalne i recitale. Najpierw były to recenzje do studenckich magazynów, a następnie współpracowałem z Trybuną, Dwutygodnikiem, Kulturą Liberalną, a obecnie jestem stałym recenzentem Magazynu Presto oraz Tygodnika Cooltura.
Dla mnie opera jest medium, które jest w stanie oddać nie tylko ludzkie emocje i pasje, ale także zaprezentować krytyczną refleksję społeczno-kulturową. Pasjonują mnie interesujące produkcje operowe, stąd często podróżuję po świecie, aby oglądać przedstawienia operowe. Wyprawy z operą to idealna platforma aby dzielić się pasją do opery, wspólnie podróżować i odkrywać nowe produkcje operowe.
Studiowałem na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie obroniłem doktorat w dziedzinie sztuki na Uniwersytecie w Helsinkach. Wykładałem socjologię oraz gender studies na uniwersytetach w Finlandii oraz Wielkiej Brytanii. Naukowo zajmuje się współczesną estetyką, performancem oraz seksualnością. Mój obecnie wykonywany zawód to doradca polityczny w brytyjskiej Służbie Cywilnej.

Jestem historykiem sztuki i edukatorem muzealnym. Od wielu lat zajmuję się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jestem wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim.
Prowadzę cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracowałem w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Moją pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzę bloga poświęconego sztuce i wystawom artdone.pl oraz profil ‚Wyprawy ze sztuką’
Strony eksperta:
Wyprawy ze sztuką ArtdoneJeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu, masz duszę edukatorki lub edukatora – lubisz ludzi, przekazywać pasję, opowiadać i podróżować – zapraszamy Cię do kontaktu!
kontakt@wyprawyz.pl
Każdorazowo współpracujemy z wybranym do projektu licencjonowanym touroperatorem. Zapraszamy.