
BERLIN – MIASTO OPERY
- Wyprawy z Muzyką Klasyczną zapraszają na bezpłatny wykład
- i wirtualny spacer po berlińskich scenach operowych
- w poniedziałek, 25 października 2021 o godzinie 19.00
- Prowadzi dr Jacek Kornak
ZAPISY NA WYKŁAD ONLINE
- Aby wziąć udział w spotkaniu, prosimy o zapisanie się klikając przycisk poniżej.
- W odpowiedzi, na 60 minut przed startem wydarzenia prześlemy link do spotkania na platformie ZOOM.*
- Ze względów techniczno – organizacyjnych, bardzo prosimy o zapisywanie się najpóźniej do godz. 18.00 w dniu spotkania. Po tej godzinie, trudno jest nam dosyłać linki do spotkania.
- Dziękujemy za zrozumienie!
Kliknij w przycisk poniżej i wypełnij pola, by zapisać się na wykład
SZCZEGÓŁY WYDARZENIA
- – poniedziałek, 25 października 2021 o godzinie 19.00
- – prowadzenie: dr Jacek Kornak
- – bezpłatne spotkanie online – obowiązują zapisy
- – czas trwania wykładu ok. 60-70 minut
- – spotkanie na platformie Zoom – prosimy o zainstalowanie odpowiedniego programu, link do aplikacji poniżej
Zapraszamy miłośników muzyki klasycznej na wirtualnie wyprawy po teatrach operowych Europy. Nasz ekspert, dr Jacek Kornak, specjalnie dla Wypraw i miłośników muzyki klasycznej przygotował wykłady o miastach i ich operowych scenach. Opowie nie tylko o znanych miejscach, ale także o swoich odkryciach. To z pewnością wyjątkowa okazja, by nie tylko przyjrzeć się muzycznemu światu, ale także go lepiej zrozumieć i być może pokochać. Może właśnie tak narodzi się w Państwa życiu nowa pasja, która sprawi, że serce zabije mocniej niesione silą muzycznych uniesień? Gorąco zapraszamy!
Wykład 1 – Berlin
Berlin jest bezsprzecznie jednym ze światowych centrów operowych.
Najstarsza instytucja operowa w tym mieście to powstała w 1743 roku Staatsoper Unter den Linden. Królewska opera została powołana do życia przez Fryderyka II Wielkiego. W Polsce tego władcę często wspomina się jako wybitnego stratega i budowniczego potęgi militarnej Prus, ale Fryderyk równie mocno co armię kochał muzykę. Sam komponował, pisał libretta i zamawiał utwory muzyczne. Jego Staatsoper Unter den Linden była ówcześnie największym teatrem operowym na świecie. Czy ciekawi Państwa jak dzisiaj funkcjonuje i co można tam obejrzeć?
W XIX wieku Berlin rozwijał się bardzo dynamicznie zarówno od strony ekonomicznej, jak i kulturalnej. Powstawały nowe teatry, które wystawiały modne pod koniec tego wieku opery i operetki. Na tej fali powstał teatr – Komische Oper. Dziś zobaczymy tutaj wszystko od oper barokowych, po operetki i współczesne opery, a czasem także musicale. A czy wiedzą Państwo, że Komische Oper specjalizuje się w mniej znanym repertuarze, który rzadko można zobaczyć na największych scenach operowych?
Deutsche Oper Berlin to trzecia stała scena operowa Berlina. Teatr powstały w 1912 został założony z inicjatywy mieszczan, odmiennie od królewskiej Staatsoper, skupiał się na współczesnych dziełach. Pierwszy teatr imponował swoim rozmachem mógł pomieścić 2300 osób! Jak wygląda współcześnie i z czego słynie o tym także na naszym wirtualnym spotkaniu 🙂
Do zobaczenia na wykładzie i w Berlinie!
* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.
photo source: Wikimedia Commons