fbpx mixed in key free download for windows free windows 8 sources sxs download free adobe audition cc 2017 32 bit free ableton live 10 suite deals free java pc windows 7
WYprwa z architekturą Floriada w Holandii

FLORIADA W HOLANDII

 

  • WYPRAWA POTWIERDZONA
  • Wyprawa autokarowa, 3 – 7 września 2022, sobota – środa
  • WARSZAWA – BUDACHÓW – UTRECHT – AMSTERDAM – ALMERE – APELDOORN – HANOWER – BERLIN – WARSZAWA

 

Poniżej znajdziesz: PROGRAM – O WYPRAWIE – WYKŁAD ONLINE – GALERIA

 

PROGRAM

1 dzień – sobota – 03.09.2022

Wczesny wyjazd z Warszawy. W trasie przystanek w Budachowie w ‘Anielskich Ogrodach’. To wyjątkowe w Polsce gospodarstwo ekologiczne, działające w oparciu o poszanowanie bioróżnorodności i permakulturę. Dla uczestników mamy niespodziankę!

Nocleg na terenie Niemiec, w okolicy Osnabruck.

2 dzień – niedziela – 04.09.2022

W Utrechcie odwiedzimy Ogród Botaniczny – jeden z najstarszych ogrodów akademickich w Holandii, założony jako typowy hortus medicus na potrzeby studentów medycyny i stopniowo przekształcany w publiczny ogród botaniczny.

Zajrzymy do Wilhelminapark i do Rietveld Schroderhuis, oraz do położonego wśród ogrodów, w połowie otoczonego fosą i jeziorem Zamku de Haar. W latach 60. XX wieku na zaproszenie rodziny Van Zuylen van Nijevelt w zamku De Haar gościły znane osobistości, między innymi Coco Chanel, Maria Callas, Gregory Peck, Roger Moore, Yves Saint Laurent, Joan Collins i Brigitte Bardot.

3 dzień – poniedziałek – 5.09.2022

To będzie bardzo bogaty dzień!

Raniutko wybierzemy się do Amsterdamu, zajrzymy do najpopularniejszego parku w mieście Vondelpark a miłośnicy sztuki będą mieli okazję zajrzeć do Rijksmuseum. Odwzorowane z naukową precyzją nowinki botaniczne stały się ozdobą kwiatowych martwych natur, których niedościgłą mistrzynią była Rachel Ruysch. W marcu 2021 roku, na fali powrotu kobiet artystek na karty historii sztuki, jedno z jej kwietnych arcydzieł, po raz pierwszy w dwustuletniej historii Rijksmuseum, zawisło w prestiżowej Gallery of Honour. Ciekawostką jest to Rachel preparowała specjalnym balsamem rośliny, które długo zachowywały trwałość, co pomagało jej w malowaniu bukietów uwiecznionych na obrazach.

Z Amsterdamem związana była entomolożka i artystka Maria Sybilla Merian. Jej jedna z najpiękniejszych książek świata, wydana w Amsterdamie w 1705 “Metamorphosis insectorum Surinamensium” to opowieść o poświęcona egzotycznym tropikalnym roślinom i motylom, między innymi z Surinamu.

Zainteresowanym Surinamem, proponujemy odbywającą się czasie naszej podróży wystawę w Amsterdam Museum pt. Opowieści kolonialne.

Drugą połowę dnia przeznaczymy na zwiedzanie Floriady. Raz na 10 lat (!) wielbiciele ogrodnictwa gromadzą się w Holandii na Międzynarodowej Wystawie Ogrodniczej. Tegoroczny temat „Growing Green Cities” zgromadził ekspertów z różnych dziedzin, którzy prezentują ekologiczne rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem naszych miast.

Nocleg w Almere.

4 dzień – wtorek- 6.09.2022

Rezydencja Het Loo, koło Apeldoorn, to miejsce, gdzie tradycyjnie letni urlop spędza holenderska rodzina królewska, ale posiadłość jest dostępna do zwiedzania dla wszystkich chętnych, dlatego znajdzie się na naszej trasie.

Tego dnia dotrzemy też do innej królewskiej rezydencji otoczonej ogrodami, czyli do Pałacu Herrenhausen, dziedzictwa królów Hanoweru. Ogrody znajdujące się w Herrenhausen składają się z Wielkiego Ogrodu, Berggarten, Georgengarten i Welfengarten.

Nocleg w okolicy Hannoweru.

5 dzień – środa – 7.09.2022

W drodze do Polski zatrzymamy się w Berlinie. Obejrzymy otwarte z okazji 750-lecia Berlina, Ogrody Świata. Zobaczymy: ogród chiński, japoński, balijski, koreański, marokański, chrześcijański, włoski oraz ogród Karla Förstera. Każdy z tych ogrodów odzwierciedla styl, architekturę, roślinność oraz klimat danego regionu (z tego względu ogród balijski znajduje się w szklarni).

Już w Polsce na moment zajrzymy do Nowego Tomyśla – wiklinowej stolicy Polski.

Do Warszawy dotrzemy późnym wieczorem.

 

 

O WYPRAWIE

Krajobraz kulturowy Holandii mieni się odcieniami niczym fale Morza Północnego!  

Tym razem stawiamy na odcień zielony i ruszamy tropem arcydzieł architektury krajobrazu i sztuki ogrodowej. Pretekstem Wyprawy będzie Międzynarodowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE EXPO 2022. Organizowana cyklicznie, co dziesięć lat impreza w tym roku nosi tytuł: „Growing Green Cities”, czyli Rosnące Zielone Miasta. Wystawcy z Holandii i ponad 40. innych państw z całego świata prezentują na niej najnowsze ekologiczne rozwiązania, by miasta były przyjaźniejsze środowisku i jego mieszkańcom, piękniejsze i zdrowsze.

Cofniemy się także do historii.

Od Złotego Wieku powstawały i rozrastały się kolekcje pierwszych holenderskich ogrodów botanicznych i przypałacowych rezydencji. W czasie Wyprawy zwiedzimy letnią rezydencję królewską Het Loo słynną dzięki okalającym ją barokowym ogrodom i położony w okolicach Utrechtu zamek De Haar, jeden z najbardziej luksusowych  i największy w Holandii, zamków w Europie.

Choć przypomina średniowieczną fortecę, został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku na zamówienie barona Etienne van Zuylen van Nijevelt na ruinach starego, opuszczonego zamku i otoczony jest wypielęgnowanymi ogrodami i malowniczym parkiem krajobrazowym. Projektantem zamku był słynny holenderski architekt Pierre Cuypers, który wraz z architektem krajobrazu Hendrikiem Copijnem zaprojektował ogrody przyzamkowe i park krajobrazowy wokół obiektu. Zamek mieści kolekcję drewnianych rzeźb, dzieł sztuki i gobelinów.

W samym Utrechcie odwiedzimy jeden z najstarszych holenderskich ogrodów botanicznych w Holandii. We wschodniej części miasta w 1898 roku rozlokowany został wspaniały krajobrazowy park typu angielskiego nazwany Wilhelminapark od imienia intronizowanej w tym samym roku młodej holenderskiej królowej.

W 1924 roku Truus Schröder poprosiła znanego projektanta mebli z Utrechtu Gerrita Rietvelda o zaprojektowanie dla niej nowego domu. Pragnęła mieszkania całkowicie dopasowanego do niej – i do jej niekonwencjonalnych pomysłów na to, czym powinien być dom, chciała prostoty i przestrzeni, która uwalnia, a nie ogranicza. Rietveld Schröderhuis stał się spełnieniem marzeń obojga, pozostał prywatną rezydencją aż do 1985 roku, stając się ikoną architektury spod znaku De Stijl Utrechtu, o czym już niedługo będziemy mogli się przekonać.

Nasza wrześniowa wyprawa meandruje wśród historycznych założeń architektoniczno-ogrodowych Holandii niczym wąż 😊

A na koniec czekają nas jeszcze dwie atrakcje na terenie Niemiec: hanowerskie ogrody królewskie Herrenhausen Garden i otwarte w okazji 750-lecia Berlina, Ogrody Świata

 

WYKŁAD ONLINE

Wszystkich pasjonatów sztuki zapraszamy na otwarty, bezpłatny wykład wprowadzający do wyprawy – rejestracja na wykład tutaj.

 

GALERIA

Gorąco zapraszamy do skosztowania eksperymentalnej mikstury architektury, ogrodów i sztuki. Wygodne buty i dobry aparat fotograficzny na tej wyprawie będą bardzo potrzebne!

Do zobaczenia na wyprawie!

 

 

 

ZAREZERWUJ
Kategoria
ARCHITEKTURA

Kierunek

Holandia

Data

03 wrz 2022 - 07 wrz 2022

Transport

Autokar

Koszt

Od 3660 PLN
Ewa Szachowska

Ekspert

Ewa Szachowska
Więcej o ekspercie
ZAREZERWUJ

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!

Bądź na bieżąco!

Newsletter wysyłamy by powiadomić Cię o nowej Wyprawie.
Szanujemy Twój czas, nie spamujemy.
Miło będzie powitać Cię w naszym gronie!