
GOTYK CEGLANY – NIE TYLKO MALBORK
piątek – niedziela / 3 dni / 2 noclegi / wyprawa autokarowa
Przyjmujemy zapisy na listę rezerwową.
Wyprawa jest już potwierdzona.
Gotyk – witraże, strzeliste wieże, bogato zdobione portale, wimpergi, łuk ostry, sklepienie krzyżowo-żebrowe i łuki przyporowe, sterczyny, maswerki, gargulce, a może rzygacze…? Z pewnością Państwo słyszeli już te terminy, lecz podczas Wyprawy przyjrzymy się im z całą wnikliwością 🙂
Mimo dziejowej zawieruchy, w Polsce zachowało wiele budynków utrzymanych w stylu gotyckim. W tej Wyprawie trasa zaprowadzi nas między innymi do Olsztyna, Kętrzyna, Fromborka i Elbląga.
Oczywiście odwiedzimy też zamki – gotycki zamek krzyżacki z XIV/XV w Nidzicy, dotrzemy do Lidzbarka Warmińskiego i oczywiście do największego z zamczysk, czyli Malborka.
GWARANTOWANE PUNKTY PROGRAMU
NIDZICA – gotycki zamek krzyżacki z lat 1381 / 1404
OLSZTYN – przekonamy się jak architektura zamków krzyżackich wpływała na budownictwo tego rejonu. Zobaczymy min. gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z 2 połowy XIV wieku oraz inne ciekawe i może nieco zaskakujące obiekty.
KĘTRZYN – gotycki i późnogotycki kościół kolegiacki św. Jerzego z kryształowymi sklepieniami z początków XVI wieku oraz gotycki zamek krzyżacki z XIV przebudowany w XVII wieku. Tutaj z pewnością nauczymy się rozpoznawać sklepienia gotyckie od krzyżowo-żebrowych, gwiaździstych przez sieciowe do kryształowych 😊.
ŚW. LIPKA – klasztor jezuitów i założenie odpustowe / pielgrzymkowe z barokowym kościołem bazylikowym z emporami z lat 1687-1692. Omówimy typy rozplanowania wnętrz barokowych kościołów oraz zobaczymy w jaki sposób architektura barokowa odwoływała się do kościołów romańskich.
LIDZBARK WARMIŃSKI – jeden z najlepiej zachowanych w Polsce gotycki Zamek Biskupów Warmińskich od XIV po XVI wieku wraz z przedzamczem, sprawdzimy dlaczego bywa nazywany Wawelem Północy.
ORNETA – nazywana perłą architektury warmińskiej, jest jednym z najpiękniejszych miast. Zobaczymy gotycki kościół parafialny z 1379 z późnogotyckimi kaplicami z XV wieku ze wspaniałymi późnogotyckimi dekoracyjnymi szczytami zamykającymi poprzecznie nawy boczne. Stare Miasto z gotyckim kościołem farnym i gotycki ratusz z najstarszym dzwonem na Warmii z 1384 roku.
BRANIEWO – Stare Miasto z gotyckim kościołem parafialnym św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pozostałościami obwarowań. Także odwiedzimy dawny kościół ewangelicki wybudowany między 1830 a 1838 rokiem wg projektów największego pruskiego architekta XIX wieku Carla Friedricha Schinkla. Będzie to okazja by zobaczyć XIX wieczną bardzo popularną niemiecką interpretację architektury romańskiej zwaną rundbogenstil.
FROMBORK – miasto Mikołaja Kopernika. Tutaj powstało jego wiekopomne dzieło ‘O obrotach sfer niebieskich”. Obejrzymy obwarowane Wzgórze katedralne mieszczące halowy gotycki kościół katedralny 1329-1388 z bogatym wyposażeniem gotyckim, renesansowym i barokowym. Pałac biskupów warmińskich z XVI wieku z Muzeum Mikołaja Kopernika.
ELBLĄG – odbudowane po 1945 Stare Miasto z gotyckimi kościołami: parafialnym, obecnie katedra św. Mikołaja, od XIII do XV. Zastanowimy się nad różnymi projektami realizującymi program powojennej odbudowy zabytków
MALBORK – gotycka Rezydencja Wielkich Mistrzów krzyżackich 1308 – 1457 z Zamkiem Wysokim z Kaplica NMP, Zamkiem Średnim i Pałacem Wielkiego Mistrza
Merytoryczną przewodniczką po zakamarkach czasu i przestrzeni będzie pełna pasji historyczka sztuki Dorota Płuciennik. W trakcie wyprawy jej wykłady przybliżą nam arkana architektoniczne odwiedzanych miejsc.
W trakcie posiłków wliczonych w program, chętnym zaproponujemy kuchnię regionalną.
Jak zawsze w Wyprawach z Kulturą, powyższy program jest autorski, dlatego też może zostać dostosowany do sugestii grupy oraz uwzględniać dodatkowe obiekty i świadczenia po ustaleniu z uczestnikami.