
MAHLER, BEETHOVEN, HAYDN I MUSORGSKI W KATOWICACH
ZAPISY ZAMKNIĘTE
ZAPROSZENIE
Czy wiedzą Państwo, że Katowice zostały przyjęte do sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki? UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego, twórczość związanych z miastem artystów i ich wkład w rozwój oraz upowszechnianie muzycznego dziedzictwa, a także imponującą infrastrukturę służącą zarówno twórcom, jak i mieszkańcom. Projekt Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO jest realizowany przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek
My zapraszamy na wizytę w Katowicach i 1 koncert.
PROGRAM
Dzień 1. czwartek 7 kwietnia
Rano wyjazd z Warszawy pociągiem lub autokarem w zależności od zainteresowania.
Muzyczne przygotowanie przed koncertem poprowadzi dr Oskar Łapeta – muzykolog, autor bloga www.klasycznaplytoteka.pl.
KONCERT
19:30 NOSPR / Simone Young / Mahler
Symfonia e-moll Gustava Mahlera to jedno z jego najdziwniejszych, najbardziej ekscentrycznych i najbardziej wieloznacznych dzieł. Powstało w latach 1904-1905, w miesiącach letnich, spędzanych przez kompozytora wraz z rodziną w Karyntii, w niewielkiej, malowniczej miejscowości Maiernigg (obecnie Maria Wörth) położonej nad jeziorem Wörthersee.
Kompozytor nie spieszył się z prawykonaniem nowej Symfonii. Odbyło się ono we wrześniu 1908 roku w Pradze, gdzie utwór przyjęto z mieszanymi uczuciami. Rozmaici komentatorzy podkreślali nocny charakter tego dzieła, które doczekało się nawet nieoficjalnego podtytułu Pieśń nocy (Lied der Nacht).
Mahler silnie podkreślał w listach pogodny charakter dzieła, zaś jego żona wspominała, że podczas pisania Siódmej kompozytor często podkreślał wielkie znaczenie, jakie miała dla niego niemiecka poezja romantyczna na czele z wierszami Josepha von Eichendorffa, pełnymi nastrojowymi obrazów nocy i dźwięków szemrzących w mroku źródeł.
Podczas koncertu w Katowicach dzieło to zabrzmi pod batutą australijskiej dyrygentki Simone Young, szefującej obecnie Sydney Symphony Orchestra.