
POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO
ZAPISY ZAMKNIĘTE
Zabytki sztuki romańskiej w Polsce reprezentują zespól bardzo różnorodny, mimo że z tej spuścizny przetrwały do dzisiaj rozproszone szczątki choć znalazły się wśród nich też dzieła wyjątkowe, unikalne skali europejskiej o dużej wartości i znaczeniu. Będziemy mogli zobaczyć najwybitniejsze z nich jak Kolumny strzelińskie, Drzwi Gnieźnieńskie czy tympanony fundacyjne.
Znaczenie sztuki romańskiej dla dziejów polskiej kultury artystycznej polega na zapoczątkowaniu drogi dalszego rozwoju wytyczonej wówczas na całe tysiąclecie.
CO BĘDZIE W PROGRAMIE?
- TUM pod Łęczycą romański kościół kolegiacki z XII wieku Zadamy sobie pytanie co się kryje za formą kościoła i czy istnieje związek z Katedrą Wawelską.
- STRZELNO – Kościół św. Trójcy i Rotunda św. Prokopa. To tu właśnie tu poznamy najwybitniejsze dzieła sztuki romańskiej w Polsce. Zastanowimy się kim jest tajemnicza kobieta z tympanonów fundacyjnych i jaka rolę mogła odgrywać w męskim świecie XII wieku.
- INOWROCŁAW – romański kościół NMP z końca XII wieku
- KRUSZWICA – romańska kolegiata i Mysia wieża Jak było naprawdę, czy istniały krwiożercze myszy, które zjadły Popiela i co o tym wydarzeniu sądził Gall Anonim.
- TRZEMESZNO – kościół barokowy z elementami romańskimi Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Trzemesznie
- BISKUPIN – stanowisko archeologiczne – osada kultury łużyckiej
- GNIEZNO – Katedra z Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha, Muzeum Początków Państwa Polskiego
- OSTRÓW LEDNICKI – przedromański gród pierwszych książąt polskich, ruiny centralnego kościoła i palatium Jak tam naprawdę było z chrztem polski, kiedy gdzie i co z tego wynikło. Mity i legendy historiografii oraz współczesne badania.
Dziękujemy gorąco za przekazanie naszej propozycji znajomym. W imieniu wszystkich zdecydowanych mamy nadzieję, że uda się zebrać zainteresowaną wyjazdem grupę Miłośników Architektury.
Szczegółowy program będzie wysłany do zapisanych uczestników.